Kõik projektid
1129

ENGURI AVASTUSKESKUS

Äripinnad | Välisvalgustus | Erilahendused
Aasta — 2018
Klient — Gruusia Vabariik
Tellija — KOKO arhitektid

2017 aasta lõpus avanes Ledshop OÜ’l võimalus projekteerida Eesti tuntuima arhitektuuribürooga KOKO arhitektid üheskoos Enguri avastuskeskuse valgustus.

Ledshop OÜ jaoks koosnes projekt üle 40nest erinevast objektist, millest peamised olid – tammi ülemine osa, tammi alumine osa, tammi liftisein, turistikeskus, masinaruum, maa-alused tunnelid, parkla, RGB tunnel, liiklusteed, kergliiklusteed, turvavalgustus, vaateplatvormid, atraktsioonid.

Kõik eelpool nimetatud objektide valgusarvutused on teostatud BIM mudelite baasil ehk kõik valgusarvutused on uusimat 3D projekteerimistehnoloogiat kasutades.

Kogu projekteerimise kestvus oli kokku pisut üle poole aasta ning hõlmas endast pidevat arutelu ja koostöö Ledshop OÜ ja KOKO arhitektide vahel.

Projekti eelduslik valmimisaeg on aastal 2021.

Enguri tamm on enamat kui lihtsalt tehniline rajatis. 272 meetrit kõrge ja 728 meetrit lai betoonkaar on võimas artefakt, mis vastab oma ümbruse suurejoonelisusele ning jääb meelde kõigile, kel on olnud võimalus seda külastada. Kaukasuse mäestikku, Enguri jõele ehitatud maailma suuruselt teine kaartamm on üks ambitsioonikamaid ettevõtmisi insenertehnika ajaloos. Enguri tammi ehitamist alustati 1961. aastal Enguri hüdroelektrijaama osana, et varustada elektriga ümbritsevat osa Nõukogude Liidust, kuid kui tamm 1987. aastal valmis, oli sellest saanud Gruusia suurim tööstusprojekt ning huviobjekt ekspertidele ja väljaannetele nii Nõukogude Liidust kui välismaalt. Täna katab Enguri hüdroelektrijaama toodang pea poole Gruusia energiavajadusest.

2015. aastal lisas Gruusia muinsuskaitse tammi riigi kultuuripärandi nimekirja andes tammile rahvusmonumendi staatuse. Tammi kultuuripärandisse arvamisele järgnes Gruusia valitsuse soov muuta Enguri tamm maailmaklassi turmismiobjektiks, mis oleks huvitav ja atraktiivne nii sise- kui välisturistidele. Pikemas perspektiivis on tammi külastuskeskuse näol tegemist Gruusia esimese tööstusmälestisega, mis seob endas teaduskeskuse ja muuseumi ning on lähtepunktiks kogu piirkonna turismi arengule.

2017. aastal võitis KOKO arhitektid projekteerimishanke, mille tulemusel valmib tammi ajalugu, töötamist ning hüdroenergiat laiemalt tutvustav teadus- ja külastuskeskus. Keskuse südameks on vana tammi administratiivhoonet asendav peahoone, milles leidub nii püsiekspositsioon, kohvik kui ka tammi administratsiooni uued ruumid. Teadus- ja külastuskeskus ise laiub kogu tammi ligi 157 hektari suuruses ümbruses: köisraudtee, panoraamlift, vaateplatvormid ja paljud muud atraktsioonid tutvustavad hüdroenergia ja tammi lugu ka vabas õhus. Peale ekspositsiooniga tutvumist on külastajatel võimalus panna ennast proovile ka veidi ekstreemsemates tegevustes: trosslaskumine, benji-hüpped ja veelauasõit tammi reservuaaril. Pärast pikka päeva läbi külastuskeskuse on võimalik nautida vaateid Enguri jõele kohviku terrassilt või lisada oma kogemustepagasisse kontsert tammi jalamil asuval ujuvlaval. Ujuvlava taustaks ning mõnikord ka lavaetenduse ekraaniks on suur ja võimas tamm ise.

Loe lisaks
KOKO arhitektid
Georgian Journal

Fotod: KOKO Arhitektid